Mis välja tuli, sellest siis nüüd järgnevalt (paremal menüüst saab reisupäevasid valida), kaardi peal näeb marsruuti siin.
Proloog ehk esileht
Mis välja tuli, sellest siis nüüd järgnevalt (paremal menüüst saab reisupäevasid valida), kaardi peal näeb marsruuti siin.
1. päev - Eesti, Läti, Leedu, Poola
2. päev - Poola
Aga edasi ei olnud enam nii masendav. Võtsime suuna Krakowi poole ja loodus oli keskmise eestlase jaoks juba üsna mägine. Sõitsime ka mööda väikesi teekesi, seega nauding oli nagu Võrumaal sõites (ainult asfalt ja järsumad langused). Paremal käel paistsid juba Tatrad. Ahjaa, olen unustanud mainimata ühe väga tähtsa asja – tapvalt palav oli (33-34 kraadi). Auto kliimaseade päästis siiski päeva, aga ringi vantsida oli üsna kurnav. Õhtupoolikul jõudsimegi Krakowisse. Patseerisime vanalinnas, tegime väikest shoppingut, nautisime peaväljakul toimuvaid show’sid ning olesklesime niisama. Krakowi vanalinn on vaatamist väärt. Pimeduse piiril võtsime auto ja sõitsime linnast välja. Ööbisime tee ääres mingis suvalises hotellis.
3.päev - Poola, Slovakkia
Edasi aga läks meie reis ikka lõuna poole, suunaks Zakopane mägiküla. Küla asemel leidsime eest aga hoopis üsna suure turistide poolt ülerahvastatud linnakese, mistõttu väga pikalt seal ei peatunud. Kolasime lihtsalt veidi ringi, imetlesime kohalikku ja üsna omapärast arhitektuuri (väga detailirohked palkmajad - vt ka pilti) ning siis võtsime suuna linnast välja. Lähedal asuvad külakesed olid palju rahulikuma atmo- sfääriga. Eks see ole inimtüübis kinni. Tean, et paljudele just Zakopane seetõttu meeldibki - mägedes, palju meelelahutsukohti ja palju rahvast. Mingil hetkel ületasime Slovakkia piiri ja tiirutasime Tatrates niisama ringi. Muide piiri ületasime mingis sellises kohas, mida meie kaardil polnudki (mingi väike külavahetee). Piirivalvur lösutas oma putka ees tooli peal, meie saabudes ajas end vastumeelselt püsti, kontrollis tuima näoga passide olemasolu (mitte sisu ega auto tehnilist passi) ning olimegi Slovakkias. Avastasime, et Slovakkia on meeletult odav koht, etteruttavalt öeldes, et kõige odavam maa kogu reisi jooksul. Odav olid nii toit kui kange alkohol (nii poes kui söögikohas), odavad olid ka muud teenused (nt turismiobjektide sissepääsud, parkimine jne). Põhjuseks vast see, et L-Euroopa turist ei ole veel seda maad enese jaoks avastanud (vähemalt mitte suve mõttes) ja see väljendus ka suhteliselt tagasihoidlikes ööbimiskohtade arvus. Ööbimiseks valisime Orava linnakese, mis asus Orava kindluse jalamil. Linnakeses oli 1 hotell ja paar B&B-d ning hotellis olime vist sisuliselt ainsad külastajad. Muide Orava kindlus on selle piirkonna tähtsaim vaatamisväärsus, oli kõrghooaeg ja turiste lihtsalt polnud. Ja probleem ei saanud olla ka hinnas – kahene tuba (kuus dušširuumi ja muude hüvedega) maksis Eesti rahas ligikaudu 4 koidulat. Kummaline, väga kummaline. Aga see oli meie jaoks igati positiivne, ideaalne koht puhkamiseks. Õhtul sai veel ringi kolatud, kuna Orava asub mägede keskel ja jõe ääres, seega väga kena koht. Olen tähele pannud, et selliste turistide poolt populaarsete kohtade läheduses ööbimine on üsna mõistlik tegevus, siis saab kohaga tutvuda ajal, mil turiste on vähe. Hilja õhtul ja vara hommikul. Sisuliselt oli kogu Orava õhtul meie päralt, muud rahvast praktiliselt ei liikunud :-)
4. päev - Slovakkia
5. päev - Slovakkia, Ungari
6. päev - Ungari
7. päev - Ungari
8. päev - Ungari
9. päev - Ungari, Austria
Igatahes oli aeg sealmaal, et pidime madjarite maaga hakkama hüvasti jätma. Uurisime kaarti ja avastasime, et Viin (linn, mitte jook) on üsna lähedal. Nii läks meie teekond mööda külavaheteid piiri poole. Mingis suvalises linnakeses (ei üle küll ilus nii öelda, aga nime tõesti ei mäleta) käisime ka söömas ja ainukesel korral kogu reisi jooksul ei vaevunud me menüüd vaatamagi. Kui teenindaja tuli olid tellimuseks 2 guljašši. No tõesti on hea supp. Vahepeal olid ka muide ilmaolud muutunud – leitsak oli asendunud äiksevihma ja langeva temperatuuriga. Kohe inimese tunne tuli pärast rohkem kui nädalapikkust praadimist. Vihmase-uduse ilmaga ületasime Ungari-Austria piiri (kontrolliti vähem kui Eesti-Läti piiril muide) ning varsti olimegi Viinis. Pärast ca paaritunnist seiklemist leidsime ka hotelli, kuid kahjuks ainult üheks ööks. Aga vahet polnud, vähemalt saime toa. Mis seal salata, hinnatase oli oodatult eelnevatest kohtadest kõrgem, kuid ka tase oli teine – väga suur tuba ja voodi, autole koht parkimisgaraažis ning vannitoas oli vann! Kuna õhtu oli hiline, siis keerasime praktiliselt kohe põhku.
10. päev - Austria
11. päev - Austria
12. päev - Austria
Niisiis mäest üles mäest alla. Hoolimata udusest ilmast (ca 12-ks oli suurem vihm läbi) oli elamus võimas. Metsik, mägine loodus, kohati mattunud pilvede sisse. Autosid tuli vastu vast 4-5 tükki tunnis, nigu oleks kuhugi tsivilisatsiooni äärealadele sattunud (kuigi olime Austria Alpides, turismi tipphooajal). Aga pean üle kordama – loodus oli VÕIMAS. Tihtipeale pidasime kinni ja vaatasime tee äärest kõrgustesse tungivaid kaljusid (metsaga kaetud), tee ääres looklevat kiiret mägijõge ja kohalike külade iseloomulikku arhitektuuri (alpimajakesed). Ja kuna oli tegemist kohaliku tähtsusega teega, siis oli tõusud võimsad (võrreldes näiteks Slovakkia või Itaalia mägedega) ja tunneleid üsna vähe. Auto pani ikka korralikult proovile. Loomulikult oleks selge ilmaga vaated olnud veelgi vägevamad, kuid selline udune ilm ja inimeste puudus tegi keskkonna isegi veidi müstiliseks.
Ja ega me sellel päeval muud ei teinudki kui sõitsime ja vahtisime. Vahepeal jalutasime ja vahtisime ja siis jälle sõitsime ja vahtisime. Õhtuks jõudsime Sankt-Johanni mägikülla kõrgalpides. Veidi otsimist ja leidsime ühele vanapaarikesele kuuluva pansioni (alpimajakeses), kus meil 50 öiro eest ulualust ja hommikul süüa pakuti. Jalutasime veel õhtul seal veits ringi ning kui tibutama hakkas, kobisime tuppa ära. Väga rahustav ja iisi päev oli.
13. päev - Austria, Itaalia, Saksamaa
Siit sõitsime edasi kõrgalpide poole ja soov oli minna Grossglockneri Kõrgalpiteele. Kuna ilm oli pilvine ja udune, siis tee alguses mõtlesime, et kas üsna krõbe teemaks tasub ennast ikka ära (äkki ei näegi midagi), aga siiski otsustasime minna. Algus oli masendav tõus-tõus-tõus ja mida kõrgemale, seda väiksemaks nähtavus muutus. Kusagil 1,8-2 km peal olime täiesti pilve sees ja nähtavus vaid mõned meetrid. Mõtteainet oli – kehv nähtavus, märg tee, järsk tõus, langev temperatuur ja suverehvid. Pealt kahe kildi hakkas tee ääres ka juba lund nägema ning kraasiklaas näitas ühel hetkel 0 kraadi (tuletan meelde tegemist oli jätkuvalt augustikuuga). Autoga minnes oli kõige kõrgemaks kohaks 2504 m (pilt)! Igatahes kui üle mäeharja sai, siis hakkas nähtavus kiirelt paranema ja ühel hetkel laiusidki meie võimsad vaated ümbruskonna mägedel, alpiaasadele ja sealsetele püsielanikele (lambad, lehmad jne). Päris pull oli – kõrgemates kohtades olid aasad enamuses lume all, kuid igal rohelisel platsil, mis lume alt välja paistis oli väga rikkalik taimestik (sh lilled) ja reeglina mõni loom seda nosimas. Aga peab veel korra ütlema – vaated olid võimsad. Igalpool ümberringi üle 3 km kõrgused mäed, rohelised aasad, mägijõed jne. Mäestiku keskel oli taevas ilma ühegi pilveta ja päike siras nii mis hirmus. Sai käidud liustiku vaatamas (Franz Joseph) ning märgatud sai ka koopaoravaid (murmeltiere), mis on ümbruskonna sümboliks. Põhiaeg läks siiski vaadete nautimise peale. Huuh, lahe!
Kui kõrgalpidest alla kobisime, siis hakkasime otsima teed Salzburgi poole. Tagasi seda teedpidi ei viitsinud sõita. Kordamine võib olla küll tarkuse hõimlane, kuid selle üsna igav hõimlane. Pärast mõningast seiklemist jäi meile järsku silma silt, millele oli märgitud mingi kohanimi ja selle taga sulgudes I-täht. Haarasime oma kaardi ja avastasime – tõepoolest – Itaalia on lähedal. Kuna oli selline varajane pärastlõuna, siis tuli mõte, et läheme Itaaliasse sööma ning oma möödundaastast pulmareisi meenutama. Mõeldud-tehtud. Pärast tunniajast mägedes üles-alla logistamist (vahemaa samas vaid 40 km) olimegi Saapamaal. Esimeses trattorias tegime väikesed cannellonid ja lasagne ning nautisime ilusat sooja ilma (ahjaa – siinpool mägesid paistis päike ja oli ca +25C - vt ka pilti). Pärast lõunasööki sõitsime Austriasse tagasi ja hakkasime kulgema Salzburgi suunas. Kuna kõige otsem tee läks läbi Saksamaa (seal lähevad teed vastavalt mägede paigutusele, mitte vastavalt riigipiirile), siis külastasime sellel päeval juba kolmandat riiki. Saksa-Austria riigipiir on loomulikult ainult silt tee ääres, isegi sellist kohta polnud, kus võiks kinni pidada. Kuna ilm keeras jälle vihmale, siis ei hakanudki Salzburgi punnitama. Jäime hoopis ühte unisesse Baieri väikelinna - Bad Reichenhall - pidama. Toa leidmine oli isegi veidi aeganõudev (hoolimata ilmast oli ju ikkagi puhkuste tippaeg), kuid mitte ületamatu. Saime toa ühes vanaaegses härraste villas – puutrepp naksus, laed olid üle 3 m kõrged, igalpool lühtrid, antiikmööbel. No ikka täisvärk. Õhtul läksime veel linnapeale sööma ning ühes ehedas bierkelleris sai joodud Weissbieri ning söödud sauerkrauti mit bratwurst. Ja õlu oli üllatuslikult odav (vist mingi 1,5 EUR) ning ülihää. Pärast mõnda õllet tundsime, et väsimus ületas õlle headuse ning läksime pansioni tagasi. Väga elamusterohke päev oli.
14. päev - Saksamaa, Tšehhi
On pühapäev ja oleme Saksamaal. Elu on justkui väljasurnud – kõik asutused, väikepoed, kaubakeskused, kioskid jne on suletud, inimesi praktiliselt ei liigu. Lahti olid vaid mõned üksikud bensiinijaamad. Isegi Lidl, Aldi jt odavakaubanduse ketti kuuluvad kauplused on kinni, täiesti masendav. Ahjaa lahtiolevatest bensukatest kirjutaks kah veel, kuna need olid täiesti omapärased. Kujutage ette tavalist Statoili bensukat oma kaupluse ja muu nänniga. Nüüd korrutage see poe pindala kahega ja sellele teisele poole asetage ainult õllekastid kümnete erinevate sortidega. Siis saate saksa bensujaama (vähemalt baieri oma). Väga vinge igastahes, eks tõsimeelsele baierlasele ongi vist põhiline see, et bier otsa ei saaks. Ning seda peab suurtes kogustes (see muidugi suhteline) saama osta ka siis, kui muu elu lakkab. Kuna ilm ei olnud oluliselt paranenud, siis otsustasime Salzburgi üldse mitte minna ja tegelikult ei läinud üldse Austriasse tagasi. Sõitsime läbi „maha jäetud” Saksamaa Tsehhi piiri suunas. Peatuse tegime Passau linnas, kust leidsime ühe koha (raudteejaam) kust oli võimalik osta postkaarte (traditsioon – igast riigist saadame koju kaardi), kuigi markidega oli raskem. Õnneks on „Deutsche Post” üles säädnud margiautomaadid ja lõpuks sealt ka margid kätte saime. Sööma olime sunnitud minema McDonadlsisse, kuna muud varianti lihtsalt ei leidnud.
Enivei, Passau lähedal ületasime ka Tsehhi piiri ning sellel piiril läks esimest korda pikemalt. Tsehhi piirivalvur uuris, et miks me siit üle piiri tuleme (et eestlasi pole tema veel näinud), kuhu läheme ja mida teeme. Uuris passi ja nägusid väga põhjalikult. Lõpuks ütlesin po russkii , et „jedem v Pragu i tagda damoi” ning see osutus kaalukeeleks. Anti passid tagasi ja sooviti head teed. Tere tulemast tagasi ida-Euroopasse. Ümbrus muutus kardinaalselt – kitsad ja kehvad teed, lagunenud majad, kaltsuturud ja… hästi palju lühikeste seelikutega „hääletajaid”. „Hääletajaid” võtsid peale saksa numbritega sõiduautod ja rekkamehed, mnjah… Masendav kant oli see Lääne-Tsehhi. Ega me sinna väga pikaks ajaks ei jäänudki, sõitsime läbi Ceske Budejovice suunas Švejki jälgi ajama. Aga mida me ei leidnud olid Švejki jäljed. Budejovice oli muidu selline suurlinn (lasnamäelaadsete eeslinnadega) ning suures plaanis pettumus. Suurimaks pettumuseks oli muidugi see, et kesklinnas ei leidnud ühtegi Eesti ühe loetuma raamatu peategelasele viitavat söögikohta, õllekat vms.
Švejki leidmata sõitsime ära Plženi. Pildil väike- linnakese Blatna kesk- aegsed kaitse- rajatised. Eelnevalt sai loomulikult ka poes käidud ja tasuta õlut hangitud. Ok, peaaegu tasuta. 4 EEK 0,5l kvaliteetõlle eest maksta tundus tasuta. Hotelli leidsime kiirelt ja see oli meie reisi ainus 4 tärni hotell. 4 tärni olid hotelliomanikud arvatavasti ise välja mõelnud, sisu poole pealt andis välja sellise 2-3 tärnise vahepealse. Aga vähemalt õhtu-ja hommikusöök olid hinna sees. Ega me sellel päeval midagi rohkemat ei teinudki. Jätkuvalt sadas.
15.päev - Tšehhi
Meile näidati nii kaasaegset tootmist kui ka seda millest kõik alguse sai. Lisaks viidi meid tehase all asuvatesse kilomeetrite pikkustesse keldritesse (õnneks kõike ei pidanud läbi käima J) ja näidati kuidas vanasti tammevaatides õlut kääritati ja hoiustati. Tuuri kulminatsiooniks oligi keldris toore (pärmist häguse) õlle proovimine ning õlut lasti otse ühest üüratust tammevaadist. Omapärase maitsega, kuid nokkis päris hästi… Pärast näidati veel aamis- seppade töökoda (kunagi olid nemad väga tähtsal kohal) ja lõppeks veel videofilmi tehase ajaloost. Päris huvitav oli, soovitan samuti minna kui sealkandis olete ja kesvamärg huvi pakub.
Sõit jätkus meil Praha suunas, plaanis oli teha ainult väike kõrvalepõige Karlštejni lossi (alumisel pildil), mis on kohe pealinna külje all. Pärast väikest ekslemist leidsime küll lossi üles, kuid see oli esmaspäeviti suletud. Ja loomulikult oli siis esmaspäev. Missiis ikka, Praha hjeer vii kamm. Hotelli otsisime mõnda aega, kuna soov oli majutuda päris linna keskele. Kõik eelnevalt välja otsitud ja ka niisama leitud hotellid olid aga täis või liialt kallid. Siis sõitsime lõpuks veidi kesklinnast eemale (põhja poole) ja leidsime sealt ühe värvilise (maja oli oranži-rohelise-sinisekirju) apartement-hotelli. Toa saime esimesele korrusele ning apartement-hotellile kohaselt oli seal olemas ka kööginurk. Ja tuba oli suur ning kõrgete lagedega. Teine positiivne faktor oli selle hotelli juures see, et selles tänavas oli parkimine tasuta (kesklinnas oleks läinud ca 10-15 EUR/öö).
Pärast lahtipakkimist läksime kesklinna (3 peatust trammiga) ning kolasime niisama ringi, sõime, tegime sisseoste jne. Sightseeingu jätsime peamiselt järgmisele päevale. Väike tähelepanek elu-olu kohta kah – suhtluskeelena toimib seal vene keel paremini kui inglise keel.
16. päev - Tšehhi
Kuna olime ära otsustanud, et homme hakkame koju sõitma, siis pärastlõunal sai kõvasti poes käidud ja igast kraami kokku ostetud. Pärast kraami hotelli äraviimist tulime linna tagasi, et üle vaadata see maailmakuulus raekoja kujukeste teema. Olime hommikupoole sellest juba 2 korda ilma jäänud (e jõudsime platsile 5-10 mintsa peale täistundi). Seekord jõudsime 15 mintsa varem ja nii me seal siis ootasime. Kui lõpuks kell täistund sai oli keskväljak rahvast pungil ja show algas. Ja no kuradi mage oli ikka. Ok-ok vana ja puha, kuid ma ei saa aru, miks see nii haibitud üritus on. Kujud liiguvad mõned minutid ja ongi kõik, spetsiaalselt seda vaatama minna/jääda pole mõtet.
Õhtupooliku veetsime veel linna peal, kuna põhihordid olid lahkunud. Käisime söömas ja läksime hotelli ära, pakkisime ja veetsime niisama aega.
Kokkuvõte Praha kohta on see, et vanalinn on küll ilus, kuid selgelt turistide poolt üle rahvastatud. See, et L-Euroopa, USA ning Jaapani turistid on linna avastanud, on sealsele majandusele kindlasti hea, kuid mitte-massturistile mitte. Võrreldes nt Viini või Budapestiga on siin avarust selgelt vähem ja sellepärast autorile mingit suurt elamust seoses Prahaga ei tekkinud. Kuna detsembris on tööasjus sinna tagasiminek, siis võib-olla teki parem mulje. Kui mõelda, kuhu TAHAKS tagasi minna (sellel reisil ajal külastatud suurlinnadest), siis eelkõige Budapest ja Viin. Praha ei kvalifitseeruks (sorry Praha fännid).
17. päev - Tšehhi, Poola
18. päev - Poola, Leedu, Läti, Eesti
Kokkuvõte
Hinnatase on idabloki maades üldiselt sama, mis Eestis, ainuke selgelt odavam koht on Slovakkia. Seal on odav nii majutus, meelelahutus kui toit. Selgelt kallimad on loomulikult Austria ja Saksamaa, kuid seda ainult majutuse ja muu olme osas. Toitu ja riideid on võimalik osta sama hinnaga või isegi odavamalt. Ja no tsehhi odav õlu… no sellest on palju räägitud.
Minu soovitus on minna praegu, kohe, sest mõne aasta pärast on võib-olla kõik kohad üleujutatud Saksa ja Hollandi penskaritest ja siis on elu seal hoopis teistsugune. Meie tegime sisuliselt tutvumisreisi. Kuigi kavas oli palju riike ja kohti, oli tempo tegelikult rahulik. Mitmeid plaanitud asju jätsime ära, sest eesmärk oli aktiivselt puhata, mitte käia maksimaalselt paljudes kohtades.
Kokkuvõttes jäime ise väga rahule. Ilmad olid enamasti ilusad (paar vihmapäeva tõsist rändurit ei heiduta), tutvusime väga erinevate kultuuride ja rahvustega, proovisime väga erinevaid toite-jooke, matkasime mägedes-kolasime linnas ning töö peale ei mõtelnud kordagi. Kindlasti läheme kunagi tagasi, sest kõik see asub vaid päevapikkuse autosõidu kaugusel.